Menu Zamknij

Odcinek 12: Jaszczów – Milejów – Wólka Łańcuchowska – Łęczna

Na przeważającej części odcinka Wieprz silnie meandruje. Szerokość koryta rzeki wynosi około 15–20 m. Bardzo zmienny poziom wody w zależności od pory roku. Mogą występować przeszkody w postaci powalonych drzew przez bobry.

Odcinek można podzielić na kilka etapów i zakończyć spływ w wybranym miejscu do wodowania/odbierania kajaków lub przepłynąć go w całości podczas jednego spływu.

Spływ zaczynamy w Ośrodku Rekreacyjnym w Jaszczowie z lewego lub prawego brzegu rzeki. Płyniemy przez Nadwieprzański Park Krajobrazowy. Po pokonaniu 2 km (po około 20 min) dopływamy na lewym brzegu Wieprza do miejsca wodowania/odbierania kajaków w Milejowie. Miejscowość ta jest siedzibą gminy.

Za Milejowem rzeka zaczyna coraz bardziej meandrować. Po przepłynięciu kolejnych 10 km (około 2 h) mijamy po lewej stronie miejscowość Łańcuchów z zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym (aktualnie własność prywatna), który widzimy z bliska płynąc kajakiem. Stąd do najbliższego miejsca odpoczynku w Wólce Łańcuchowskiej mamy jeszcze prawie 3,5 km (około 40 min).

W Wólce Łańcuchowskiej miejsce do odbierania/wodowania kajaków znajduje się na lewym lub prawym brzegu Wieprza (tuż za mostkiem). Jeśli planujemy w tym miejscu zakończyć spływ, samochód z przyczepą po kajaki musi przejechać ostatnie 200 m drogi przez łąki. Można zarezerwować noclegi w agrokwaterze „Guz” w Łańcuchowie, ok. 1,3 km od miejsca odbierania kajaków (pieszo ok. 16 min.).

Punkt ostatni spływu znajduje się prawie 6 km od Wólki Łańcuchowskiej w Łęcznej na prawym brzegu rzeki. Jest to miejsce do odbierania/wodowania kajaków z możliwością rozbicia namiotów, do którego ostatnie 200 m samochód z przyczepą na kajaki pokonuje po drodze utwardzonej płytami betonowymi.

Będąc w Łęcznej warto zwiedzić to miasto. Jest ono siedzibą gminy i powiatu łęczyńskiego oraz posiada wielowiekową historię i interesujące zabytki. Stare miasto posiada charakterystyczny układ urbanistyczny z trzema rynkami, który kształtował się od XV do początku XIX w. Wśród zabytków należy wymienić m.in.: renesansowy rzymskokatolicki kościół św. Marii Magdaleny wybudowany w latach 1618-1631; zespół dworsko-parkowy na Podzamczu, który obejmuje XIX-wieczny dwór, oficynę, spichlerz oraz pozostałości po zabudowaniach gospodarczych; późnobarokowy budynek mansjonarii wybudowany około 1639 r. czy Dużą Synagogę, której historia sięga pierwszej połowy XVII w.


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa opracowana przez lokalne grupy działania realizujące projekt współpracy pn. „Rozwój i promocja turystyki kajakowej na rzece Wieprz”. Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3. Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.